blog

הסלמה במלחמת הסחר בין ארה״ב לסין – מוכרי אמזון מתכוננים לעליה בעלויות הייצור

27/09/2018 by Oren

ביום שני האחרון, ה-24 בספטמבר, נכנס לתוקף הסבב השלישי של יישומם של מכסים חדשים על סחורות בשווי של 200 מיליארד דולר המיובאות מסין. כשבוע לפני כן, טראמפ יצא בהצהרה לעיתונות בה הוא מתרה בסין שלא להגיב למהלכיו או שהמכסים החדשים יוטלו על כל הסחורות המיובאות מסין באופן גורף. במאמר זה נראה כיצד הסבב הזה, בשונה מקודמיו, טומן בחובו פוטנציאל לפגיעה קשה יותר במוכרי אמזון ומה ניתן לעשות על מנת לצמצם את נזקיו.

הסבב הראשון

הסבב הראשון נכנס לתוקף ב-6 ביולי 2018 וכלל תוספת של 25% על המכס הקיים ל-818 מוצרים וחומרי גלם אשר משמשים בעיקר את התעשיות הטכנולוגיות (רק 1% מהמוצרים שנכללו בסבב זה היה מוצרי צריכה). לדוגמא: המכס על צילינדרים למכונות המשמשות את תעשיית הטקסטיל היה 2.6%. לאחר כניסת הסבב לתוקף, בתוספת המכס החדש, המכס עליהם עכשיו הוא  27.6% (מכס מקורי + 25%).

בשל העובדה שבסבב הזה כמעט ולא היו מוצרי צריכה ההד התקשורתי שלו היה קטן מאוד, וההשפעה שלו על חברות קטנות ובינוניות אשר מייבאות את מוצריהן מסין הייתה מועטה.

הסבב השני

הסבב השני נכנס לתוקף ב-23 לאוגוסט וכמו הסבב הראשון, גם הוא כלל תוספת של 25% על המכס הקיים ל-284 מוצרים, אך בשונה ממנו, בסבב הזה כבר התחילו להיכנס קצת יותר מוצרי צריכה הקשורים בעיקר במגנטים: מוצרים מגנטיים לבית ולמטבח, מגנטים עם פס דבק, ועוד סוגים רבים של מגנטים המשמשים במוצרים המיועדים לצרכן הסופי.

הסבב השלישי

כאמור, הסבב השלישי אשר נכנס לתוקפו ב-24 בספטמבר היה חריף הרבה מקודמיו וכולל 5,745 מוצרים בשווי כולל של קצת פחות מ-200 מיליארד דולר (לעומת שווי מוצרים של 50 מיליארד דולר בשני הסבבים הקודמים). מעבר להיקף הגדול הרבה יותר של סבב זה מבחינת מספרם של המוצרים אשר נכללים בו, הוא כולל המון מוצרי צריכה אשר פופולאריים בקרב מוכרי אמזון. מוצרים כמו תיקים, ארנקים, פאוצ׳ים, כלי מטבח, כלי עבודה, שואבי אבק, חלקי מחשב, מוצרים לתינוקות, ריהוט מעץ, ריהוט ממתכת והרשימה עוד ארוכה. נכון להיום, לאחר שלושת הסבבים הללו, העלאת המכסים מקיפה כ-50% מכל הסחורות המיובאות מסין, כך שהסיכוי שהמוצרים שלכם נכללים בה גדל משמעותית לאחר הסבב הנוכחי.

בשונה מהסבבים הקודמים, הסבב השלישי יכלול, בשלב ראשון, תוספת של 10% על המכס הרגיל ובתחילת שנת 2019, לאחר תום תקופת החגים, התוספת תעודכן ל-25%.

להלן דוגמא הבאה להמחיש את ההשפעה של סבב זה על יבואנים בכלל ומוכרי אמזון בפרט:

מוכר אמזון אשר מייבא תיקים, תיקי החתלה, ארנקים, פאוצ׳ים או נרתיקים שונים היה משלם בעבר מכס של 17.6% מערך הסחורה. החל מיום שני האחרון, בעקבות הסבב האחרון, תעריף המכס יעודכן ל-27.6% מערך הסחורה ואילו ב-1.1.2019 הוא יעלה ל-42.6% מערך הסחורה.

איך אדע אם המוצרים שלי נכללים באחד או יותר מהסבבים?

בלינק הזה תמצאו כלי שפיתחנו אשר באמצעותו תוכלו לבדוק האם המוצר שלכם נכלל באחד מהסבבים, ובמידה וכן, תוכלו לראות את המכס המקורי כמו גם את התוספת החדשה. ניתן לחפש באמצעות סיווג (HS Code) או באמצעות שם המוצר או אחד ממרכיביו. כמובן שמדובר בכלי המשמש לבדיקה ראשונית והוא אינו מהווה תחליף להתייעצות עם מומחה.

מה ניתן לעשות במקרה שהמוצר/ים שלי נכללים באחד מהסבבים?

אתרי חדשות רבים בארה״ב מדווחים כי הקמעונאים הגדולים כבר מתכוננים להעלאת מחירים מידית. בפני בעלי העסקים ניצבות כרגע שתי אפשרויות – ספיגה של העלויות החדשות והתמודדות עם שחיקת הרווחים על ידי ייעול וצמצום הוצאות או העלאת מחירים תוך סיכון לירידה בנפח המכירות.

קיימות דרכים נוספות, יצירתיות יותר, להתמודדות עם המציאות החדשה. אם מוצר אחד או יותר שלך נמצא ברשימת המוצרים קיימות מספר פעולות אשר באמצעותן ניתן לעקוף את הגזרה:

  • לבקש החרגה של המוצר.
  • לשנות את עיצוב המוצר כך שיתאפשר שינוי הסיווג שלו לכזה שאינו נכלל ברשימת המוצרים.
  • לבחון אפשרות של סיווג מחדש של המוצר.
  • לבחון אפשרות של ייצור ו/או ייבוא של המוצר ממדינות אחרות (לא מסין).
  • לבחון האם אתם זכאים להטבות מס במידה ואתם מייצאים מארה״ב, בנוסף לייבוא מסין לארה״ב.

מכיוון שמדובר בשינויים אשר עלולים למוטט את הפעילות העסקית אנו ממליצים לבחון כל מקרה לגופו, ולהתייעץ עם מומחים הבקיאים בשילוח בינלאומי בכלל ובמכס האמריקאי בפרט. כמו תמיד, אנו נשמח לייעץ, ללא עלות מצדכם, ולמצוא יחד את הדרך הטובה ביותר להתמודד עם המיסוי החדש. אתם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון 03-504-0954 או דרך המייל info@unicargo.com .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *